Heianas – japoniškosios savimonės formavimosi laikotarpis
Heianas (heian jidai 平安時代) – tai periodas, trukęs beveik keturis amžius – 794-1185 m. Japonijos istorijoje jis išsiskiria savita valstybės valdymo sistema, ypatingu šalies augimu technologiniu požiūriu, be to kultūros, estetikos klestėjimu, meninio lygio meistriškumu. Visas šis kultūriškai intensyvus gyvenimas gali būti siejamas beveik vien su rafinuotu imperatoriškųjų rūmų gyvenimu, vykusiu tuometinėje sostinėje Heiane (dabartiniame Kioto (Kyōto 京都) mieste).
Žvelgiant iš europocentristinių pozicijų Heainas kartais vadinamas Japonijos viduramžiais, tarsi bandant sieti jį su viduramžių laikotarpiu senajame Europos žemyne, tačiau vargu ar galima atrasti stambesnių bendrumų, išskyrus faktą, kad Heianas chronologiškai apima panašų laikotarpį. Heianas – tai taip pat japonų savimonės formavimosi laikotarpis. Šis procesas nebuvo toks pastebimas visuomenės gyvenime, tačiau puikiai atsispindėjo menuose.
Šis laikotarpis skirtomas į ankstyvąjį (794-930), vidurinįjį (930-1086) bei vėlyvąjį (1086-1185) laikotarpius. Ankstyvajame Heiane, nors buvo dedamos pastangos pašalinti prieš tai buvusios Naros epochos blogybes, bet dar labai jaučiama ankstesnės sistemos įtaka.