Japonijos agentūra "YUKARI" | Obon šventė Neries pakrantėje
20265
page,page-id-20265,page-template-default,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.6.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.6.2,vc_responsive

Obon šventė Neries pakrantėje

Rugpjūčio 13 d. (trečiadienį) 20:30 dešiniajame Neries krante prie Mindaugo tilto įsikūrusiame “Vilniaus uoste” vyks jauki japoniška šventė – OBON. Gražiausias vakaro akcentas – japoniškų žibintų paleidimas į vandenį.

Kai sutemos apgobs miestą, upės srovei dovanosime šviečiančius žibintus, kurie savo tolstančiomis liepsnelėmis džiugins akį. Vakaro dalyviai taip pat išvys itin subtilų japonišką šokį “Sakura, sakura” bei bus kviečiami kartu pašokti tradicinį šio festivalio šokį – Bon Odori. Be to svečiams pristatysime ir japonišką kardo kovos meną – kendo. Kendo tai kardo menas, kurio esmė – pažinti kardą ir jo neribotas galimybes. O kadangi jokia japoniška šventė neapsieina be skanių patiekalų ragavimo, vakaro svečius vaišinsime suši.

Obon yra šiek tiek į Vėlines panaši japonų budistinė tradicija, švenčiama 3-4 dienas maždaug rugpjūčio viduryje. Įspūdingiausia yra paskutinioji šios šventės diena. Gyvųjų pasaulyje Obon metu apsilankiusios dvasios palydimos atgal, paleidžiant į upes gausybę degančių žibintų. Popieriniai švyturėliai dažnai neša ir laiškus – atsisveikinimus, palinkėjimus, ar žodžius, kuriuos garsiai išsakyti tiesiog nedrąsu. Ši jauki, graži tradicija šiemet ir Lietuvoje. Tikėdamiesi šilto ir ramaus vakaro laukiame Jūsų!

Obon Japonijoje
obon_top1
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obon metu yra pagerbiami mirę artimieji ir protėviai. Japonai tiki, kad Obon metu protėviai trumpam sugrįžta aplankyti savo šeimos. Nors Obon ir yra mirusiųjų šventė, ji tikrai nėra niūri, nes tikima, jog tai vienintelė galimybė metuose susitikti su savo anapilin išėjusiais artimaisiais. Festivalio metu dėvimi tradiciniai vasariniai kimono – yukata, šokama ir mėgaujamasi maistu.

Obon festivalio pradžioje japonai turi įdomią tradiciją: iš pagaliukų padaro kojytes agurkams ir baklažanams ir pastato juos prie namo vartų ar durų. Tikima, kad šios daržovės su kojytėmis simbolizuoja karvę ir arklį – ant jų artimųjų aplankyti atjos protėviai, kirsdami ribą tarp mūsų ir dvasių pasaulio. Kai Obon pasibaigia, šios daržovės yra paliekamos prie vandens (bet niekad neįmetamos į vandenį), kad protėviams būtų lengviau sugrįžti į mirusiųjų pasaulį.

Obon dažnai vadinamas ir žibintų festivaliu. Japonijoje prie kiekvieno kapo yra ir senovinis akmeninis žibintas, kuris uždegamas tik kartą metuose – per Obon ir žymi dvasių sugrįžimą į šį pasaulį. Taip pat yra tradicija Obon pabaigoje pagaminti žibintus iš popieriaus ir paleisti juos plaukti upe. Šie žibintai turėtų dvasioms nušviesti kelią ir padėti grįžti atgal į savo pasaulį.

Obon japonams yra itin svarbi šventė, jos metu dažnai susiburia visa šeima. Ir nors tai nėra oficialus laisvadienis, daugelis miestuose gyvenančių žmonių savaitgaliui skuba į savo gimtuosius namus ir visoje Japonijoje vyksta šioks toks transporto chaosas.

Bon Odori
b888c7812f888b8f14d7db15e3f9e047

Labai svarbi Obon festivalio dalis – linksmi Bon šokiai arba Bon Odori. Tai bendruomeniška šventės dalis, kai didelėje aikštėse susiburia kaimynai, bendruomenės nariai ir visi kartu ratu šoka nesudėtingus, tačiau užburiančius šokius. Viena legenda pasakoja, kad po mamos mirties vienas budistų vienuolis, vardu Mokuren, pamatė regėjimą, jog jo motinos siela vis dar yra nerami, nes negali išeiti iš šio pasaulio. Šį savo regėjimą jis papasakojo savo mokytojui, kuris jam patarė padaryti gerų darbų bendruomenei, kad kompensuotų blogus savo mamos poelgius. Vienuolis Mokuren paklausė savo mokytojo ir jo mamos siela nurimo ir iškeliavo į dvasių pasaulį. Tai pajutęs vienuolis nejučiomis pasinėrė į džiaugsmingą šokį, kuris vėliau pavadintas Bon Odori. Kiekviename Japonijos regione šis šokis šokamas šiek tiek kitaip, yra daug jo variacijų, šokio pagrindą sudaro tik keli pasikartojantys judesiai šokant ratu. Tačiau svarbiausia ne šokis, o šventėje vyraujanti nuostabi bendruomeniškumo dvasia.

Organizatoriai tikisi šio gražaus bei prasmingo festivalio dvasią perkelti į Neries pakrantę prie Mindaugo tilto ir kartu japoniškai – lietuviškai paminėti Obon tradiciją.

The Haleiwa Jodo Mission Bon Dance and Toro Nagashi (Lantern Floating) on Saturday, July 23, 2011 in Haleiwa, Hawaii.