Japonijos agentūra "YUKARI" | Pavasario pradžios šventė
19405
page,page-id-19405,page-template-default,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.6.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.6.2,vc_responsive

Pavasario pradžios šventė

Setsubun – tai pavasario pradžios šventė, skaičiuojant pagal mėnulio kalendorių. Taip pat, ši šventė anksčiau buvo laikoma mėnulio kalendoriaus Naujųjų Metų išvakarėmis. O išvertus pažodžiui, setsubun reiškia metų laikų padalijimą. Šis įdomus paprotys į Japoniją atkeliavo iš Kinijos maždaug VIII a. ir labai prigijo Kansai regione (Osaka, Kyotas, Nara).

Viena pagrindinių Setsubun tradicijų yra mamemaki – sojų pupelių mėtymas. Vyriausias vyras šeimoje, užsidėjęs raudono velnio kaukę, turi mesti saują pakepintų pupelių į šeimos narius arba pro atviras namų duris sakydamas: „Oni wa soto! Fuku wa uchi“ (Velnias pro duris! Laimė vidun!). Tikima, kad pupelių mėtymas rituališkai apvalo namus nuo blogų dvasių, kurios prišaukia nelaimes, blogą sveikatą ir kitas bėdas. Po to kiekvienas šeimos narys turi suvalgyti tiek pakepintų pupelių, kiek jam metų, o kai kuriose vietovėse – tiek, kiek dar tikimasi gyventi, stengiantis, kad visi tie ateinantys metai būtų laimingi. Šiais laikais nedaug šeimų laikosi šios tradicijos, dabar dažniau visa šeima keliauja į šventyklą, kur mamemaki ceremoniją atlieka šventikai ir pakviesti garbūs svečiai – sumo imtynininkai, geisha ir maiko, kiti žinomi ir visuomenėje gerbiami žmonės. Jie ant žmonių mėto ne tik skrudintas pupeles, kai kurias iš jų įvyniotas į auksinę arba sidabrinę foliją, bet ir mažyčius vokelius su pinigais ir kitokiais siurprizais. Deja, kartais minioje dėl šių „dovanų“ kyla netgi peštynių.

Per Setsubun šventę taip pat įprasta valgyti nepjaustytą makizushi, kuris tą dieną vadinamas eho-maki – laimingos krypties sushi ritinėliu. Valgyti jį reikia atsisukus laiminga tų metų kryptimi, kuri nustatoma pagal metų ženklą. Visi nurodymai būna surašyti prie šiai progai parduodamų sushi ritinėlių. Šią dieną taip pat geriama ir speciali imbiero sake – shogazake.

O ar neprimena ši šventė Jums lietuviškų Užgavėnių?

setsubun-mamemaki-ehomaki-grilled-sardine-3